آقای نصاب | تاسیسات ساختمانی و لوازم خانگی

“ تعمیر کولر ابی و گازی ، تعمیر پمپ اب، تعمیر موتورخانه، لوله باز کنی و تخلیه چاه”

گرفتگی لوله و فاضلاب

Rate this item
(1 Vote)

حتما تابحال برایتان پیش آمده که فکر کنید از فشار آب شیر ظرفشویی کاسته شده و یا فشار آب شیر حمام شما کم شده است و بعد آن با خود گفته اید نه من اشتباه میکنم . اما ممکن است شما اشتباه نکرده باشید و واقعا از فشار آب شما کاسته شده باشد که این مورد میتواند دلایل مختلفی چون گرفتگی لوله و یا خرابی پمپ آب شما باشد .اگر مشکل از گرفتگی لوله باشد باید هرچه سریع تر آن را برطرف کنید در غیر اینصورت باعث آسیب دیدن پمپ آب خواهد شد . گرفتگی لوله میتواند دلایل مختلی داشته باشد یا لوله های آب منزل شما فرسوده شده و همگی رسوب گرفته اند و یا لوله های موتور خانه و پکیج های شما دچار گرفتگی میشود که بسیار شایع است  و باید حتما توسط تکنسین های مجرب بررسی شود

 بازکردن گرفتگی با توجه به نکاتی که بیان شد، اگر باز هم مواد جامد وارد لولهها شدند و با ریختن آب هم از لوله خارج نشدن و راه لوله باز نشد باید از روشهای دیگری برای باز کردن لوله استفاده کرد. روشهای اصلی  و مناسب برای باز کردن گرفتگی لوله به صورت زیر است.
۱- لوله بازکن دستی لوله بازکن دستی که به آن تلنبه نیز گفته میشود، وسیله ای بسیار مناسب برای باز کردن گرفتگیهای سطحی و ضعیف در لوله فاضلاب است. این وسیله متشکل از پمپ و دسته است. یک قطعه پلاستیکی به شکل نیم دایره که به آن پمپ گفته میشود و یک دسته روی آن. وقتی که لوله فاضلاب دچار گرفتگی شد، قسمت پلاستیگی لوله بازکن را روی دهانه لوله قرار دهید به طوری که سطح پمپ لوله بازکن دور دهانه لوله و کفشوی را بپوشاند و راه خروج هوا از آن وجود نداشته باشد. سپس دسته لوله بازکن(تلنبه) را به سمت پایین فشار دهید تا پمپ لوله بازکن به سمت دهانه لوله حرکت کند. این کار را چندید بار انجام دهید تا لوله باز شود. روش کار تلنبه دستی لوله بازکن به این صورت است که هنگام فشار دادن تلنبه لوله بازکن به سمت پایین، هوای داخل پمپ لوله بازکن به سمت لولهها حرکت کرده و مواد اضافی داخل لوله را وادار به حرکت میکند، انجام مداوم این کار باعث حرکت کردن مواد داخل لوله شده و راه لوله باز میشود. دو نکته مهم هنگام استفاده از تلنبه لوله بازکن وجود دارد.     هنگام فشار دادن تلنبه لوله بازکن، نباید هوا از زیر پمپ آن خارج شود.
    بعد از باز شدن لوله به وسیله تلنبه لوله بازکن، باید مقداری آب داخل لوله ریخت تا مواد جامد داخل لوله دوباره باعث گرفتگی نشوند و به داخل چاه ریخته شوند.